Ekonomi

IMF’nin Türkiye büyüme tahmini güncellendi

IMF’nin yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2023 büyüme tahmini 0,3 puan artırılarak yüzde 3’e çıkarılırken, 2024 büyüme varsayımı yüzde 2,8’e düşürüldü.

IMF, ABD’de borç limiti anlaşmasının çözüme kavuşturulması ile İsviçre ve ABD’de bankacılık sektöründeki kriz gibi risklerin son aylarda azaldığını belirterek, 2023 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 2,8’den yüzde 3’e yükseltti. 2024 tahminini değiştirmedi ve yüzde 3’te tuttu.

Raporda, bu son gelişmelerin finans sektöründeki çalkantı riskini azalttığı vurgulandı. IMF ayrıca 2023 küresel enflasyon varsayımını yüzde 7’den yüzde 6,8’e indirdi.

Nisan ayına göre küresel büyüme iddiaları yükselse de tarihsel standartlara göre düşük olduğu belirtildi. Küresel büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu, enflasyonun halen yüksek olduğu ve yeni şoklar olması halinde daha da yükselebileceği uyarısında bulunuldu.

Emlak bölümünde krizle boğuşan Çin ekonomisindeki toparlanmanın yavaşlayabileceği ve bunun küresel anlamda olumsuz etkilerinin olabileceği belirtildi.

Raporda, “Çoğu ekonomide öncelik, finansal istikrarı sağlayarak enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek olacaktır. Bu nedenle Merkez Bankaları, fiyat istikrarını sağlama hedefine odaklanmaya devam etmelidir.” ifadeler yer aldı.

haber-sarikaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu