Teknoloji

Microsoft, veri merkezi teknolojileri üreticisi Fungible’ı satın aldı

HANDE BERKTAN

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, veri depolama ve işleme teknolojisine yönelik yatırımlarına hız verdi. Aralık ayında müşterilere ara bağlantı ağları için sağlam, düşük gecikme süreli periyodik ve yüksek bant genişliğine sahip bağlantılar sunan, yüksek performanslı Hollowcore Fiber (HCF) optik kablo çözümlerinde dünyanın önde gelen sağlayıcısı Lumenisity’nin satın alınmasının ardından, Microsoft bu hafta başka bir veri açıkladı. merkez teknolojisi üreticisi, Fungible. satın aldığını açıkladı.

Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı Girish Bablani, “Bugün Microsoft, yüksek verimli, düşük güç tüketen veri işleme birimleri (DPU’lar) içeren bilgi merkezlerinde ağ ve depolama performansını hızlandırmayı amaçlayan bir şekillendirilebilir altyapı sağlayıcısı olan Fungible Inc.’i satın aldı” dedi. • Fungible’ın teknolojileri, güvenilirlik ve güvenlik ile yüksek performanslı, ölçeklenebilir, ayrıştırılmış, ölçeklenebilir bilgi merkezi altyapısının etkinleştirilmesine yardımcı olacaktır.

Fungible grubu, Microsoft’un veri merkezi altyapı mühendisliği ekiplerine katılacak ve birden çok DPU çözümü, ağ yeniliği ve donanım sistemleri geliştirmeye odaklanacak.” açıklama yaptı.

Microsoft, bulut platformu Azure altyapısını yeni satın almalarla güçlendiriyor

Satın almayla birlikte Microsoft, bulut platformu hizmeti Azure’u desteklemek için kullanabileceği DPU teknolojisine sahip olacak.

Bugünkü duyuru, Microsoft’un veri gecikmesini iyileştirme, veri merkezi sunucu yoğunluğunu artırma, enerji verimliliğini optimize etme ve maliyetleri düşürme dahil olmak üzere geniş teknolojili veri merkezi altyapı yatırımlarına odaklandığını gösteriyor. Microsoft, satın almayla ilgili mali bilgileri paylaşmadı.

Fungible, ağ yazılımı teknolojisi şirketi Juniper Networks’ün kurucu ortağı Pradeep Sindhu ve eski Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı yazılım mühendisi Bertrand Serlet tarafından 2015 yılında kuruldu. Fungible, Ağustos ayında, Meta’ya başarısız bir satış yapıldığına dair söylentilerin ardından personeli işten çıkardığını ve ürün portföyünü daralttığını duyurdu.

DPU’lar için pazarda artan rekabet de Fungible üzerinde baskı oluşturuyordu. Nvidia, 2019’da DPU üreticisi BlueField’i, AMD ise Pensando’yu satın aldı.

Aralık ayında yüksek hızlı fiber şirketi Lumenisity’nin satın alınmasının ardından Microsoft, veri merkezi bazlı ikinci satın alımını 2 ay içinde gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu