Haber

Mustafa Şentop, Kuran’a yönelik saldırıları ‘Haçlı zihniyetine’ benzetti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cezayir Ulusal Meclis (Senato) Başkanı Salih Koçil ile yaptığı görüşmede Türkiye-Cezayir ilişkilerini ve bazı Batılı ülkelerdeki Kuran’a yönelik saldırıları ele aldı.

Şentop, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Birliği (ISIPAB) 17. Konferansı dolayısıyla Cezayir’de Meclis (Senato) Başkanı Koçil ile bir araya geldi.

Türkiye-Cezayir ilişkilerinin son dönemde gelişen bir yapı sergilediğini dile getiren Şentop, bu gelişmenin 2021’de 4,1 milyar dolar olan ikili ticaret hacminin 2022’de yüzde 28 artarak 5,3 milyar dolara çıkmasıyla kendini gösterdiğini belirtti.

Şentop, parlamentolar arası ilişkileri iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren bir boyut olarak gördüklerini söyledi.

İsveç’te Kuran’a yönelik saldırıya değinen Şentop, İsveç’te eylemi yapan kişinin bunu adeta devletin himayesinde yaptığını söyledi.

İSLAM DÜNYASINDAN GÜÇLÜ TEPKİLERE TEPKİ VERDİ

Şentop, İslam dünyasından tepkilerin zayıf kaldığına dikkat çekerek, ” Bunu kınamanın çok zayıf olduğunu üzülerek gözlemledik. Hal böyle olunca aynı eylem Hollanda ve Danimarka’da da olabilirdi.” dedim.

İSVEÇ, KULE YAKMA GİRİŞİMİNİ ENGELLEDİ

Birkaç gün sonra İsveç’te Tevrat yakma girişiminin önlendiğini hatırlatan Meclis Başkanı Şentop, birkaç gün içinde yaşanan iki olayın hem İsveç hükümetinin hem de dünyanın tavrını göstermesi açısından değerli olduğunu vurguladı.

Şentop dedi ki:

“Bu, Avrupa ülkelerinin hukuk ve İslam düşmanlığı zihniyetinin asırlardır değişmediğini gösterdi. Haçlı Seferlerini yürüttükleri zihniyet hala devam ediyor. Güya İslam hürriyeti kapsamında gördüklerini söylediler. ama birkaç gün sonra Tevrat’a karşı hareket ifade özgürlüğü kapsamında görülmedi, buna hiç şüphe yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu